start
images/foto/tlo/podborsko1b.jpg

Tegoroczny zlot odbędzie się w dniach 16-17 lipca 2016 roku. Wstęp na teren zlotu jest bezpłatny. Na terenie obowiązuje regulamin zlotu.


Informacje dla Mieszkańców i Turystów:
Zlot trwa od soboty do niedzieli (16-17 lipca). W sobotę, zapraszamy od godz. 11.00 do 18.00. W niedzielę, jesteśmy od godz. 10.00 do 14.00. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany w programie, w szczególności w przypadku złej pogody.

Istnieje możliwość zwiedzenia pojazdów, rozmowy z członkami grup rekonstrukcyjnych, zabawa bronią, a nawet przejażdżki niektórymi pojazdami wojskowymi. Informujemy, że na terenie zlotu mogą odbywać się strzelania z broni hukowej - prosimy zapoznać się z regulaminem.

W PROGRAMIE:
- CZOŁG T34-85 - to główna atrakcja Zlotu i kołobrzeska maskotka - czołg produkcji polskiej z lat 50-tych ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, został odrestaurowany w ramach projektu Fundacji Historia Kołobrzeg i dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg, uruchomiony przez pasjonatów. Będzie możliwość zwiedzenia czołgu, zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, a dla tych, którzy mają szczęście - nawet możliwość przejażdżki. Rekonstruktorzy pokażą również kilka scen z udziałem czołgu i sprzętu ciężkiego,
- Sprzęt polski, radziecki, niemiecki i amerykański - do zwiedzania, podziwiania i zobaczenia, jak działa w praktyce,
- Pokazy grup rekonstrukcyjnych,
- Przejażdżki sprzętem po poligonie,
- Grochówka i piwo Colberg,
- Parada pojazdów wojskowych ulicami miasta.
UWAGA! Scenariusz w trakcie uzupełniania.

Informacje dla właścicieli pojazdów i grup rekonstrukcyjnych:
Udział w Zlocie jest bezpłatny, jednakże wymaga wcześniejszej zapowiedzi i ustaleń z organizatorami. Zapraszamy grupy rekonstrukcyjne odtwarzające armie i działania związane z okresem Zimnej Wojny (1946-1991), a także właścicieli pojazdów wojskowych z tego okresu.
Dla osób akredytowanych u organizatorów gwarantujemy:
- bezpłatne miejsce noclegowe pod namiot na terenie zlotu w okresie 11-17 lipca b.r.,
- wyżywienie i wodę w dniach 16-17 lipca,
- ochronę w czasie trwania zlotu w godzinach nocnych,
- dobrą zabawę.

Zapraszamy także kontrahentów związanych z działalnością uzupełniającą Zlot. Wszelkie kwestie można ustalać z komandorem Zlotu - Robertem Dziembą, tel. 500-166-222, zobacz też formularz kontaktowy.
Przeczytaj regulamin!
MAPA

NASZE IMPREZY

 
 
III Zlot Zimnowojenny - lipiec 2017
 
 
 
II Zlot Zimnowojenny - lipiec 2016
 
 
 
Zlot pojazdów wojskowych - lipiec 2015
 
 

Piszą o nas

 • Wołoszański o magazynie śmierci

  Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego w jednym z odcinków niemal w całości prezentuje historię naszego obiektu. Wówczas, staliśmy się sławni na całą Polskę. Zobacz.

  Więcej…  
 • Kiedyś strzegł go Specnaz

  Portal Polska-zbrojna.pl opublikował swój tekst na temat naszego muzeum w związku z jego otwarciem i udostępnieniem turystom w wrześniu 2016 roku. Przeczytaj.

  Więcej…

III Zlot Zimnowojenny

 • Trzeci zlot w Podborsku?

  Trwają przygotowania do trzeciej edycji Zlotu Zimnowojennego. Przez pierwsze dwa lata bawiliśmy się razem z wami w Kołobrzegu. Wszystko wskazuje na to, że po raz trzeci spotkamy się w Podborsku.

  Więcej…

MUZEUM OTWARTE DO ZWIEDZANIA

Poza wyjątkami, o których piszemy, indywidualnie, Muzeum zwiedzać można w niedziele. W styczniu 2017 r., zwiedzać mogą wyłącznie grupy zorganizowane. Kontakt ws. zwiedzania: tel. 512 481 493 (dowiedz się więcej).

 

Historia
Kolobrzeg

 
 

Broń atomowa w Polsce

Oficjalnie, takie broni w Polsce nigdy nie było. Nieoficjalnie - też nie. Do tej pory, ta informacja nie jest powszechna i nikt o niej nie uczy w szkole.

Cała historia rozpoczęła się w 1966 roku, gdy uruchomiono "Zamierzenie 3000" - tajna operację, mającą na celu zbudowanie w Polsce tajnych magazynów amunicji atomowej. W jego ramach, powstał m.in. obiekt w Podborsku, któremu nadano kryptonim Poligon lub też 3001.
Koszt budowy kompleksu to ponad 68 mln ówczesnych złotych.

W dwóch magazynach przechowywano bomby i głowice atomowe dla wojsk radzieckich stacjonujących w Polsce, a potencjalnie, także dla wojsk polskich.
Polacy, przy ataku na kraje NATO, mieli utworzyć tzw. Front Polski.

 
 

Artykuły

O Specjalnej Grupie Taktycznej

Niedawno, do Muzeum trafiła stara tablica z planem okolic Podborska. Udało nam się ustalić, z czym wiążą się zachowane na niej napisy.

Jak transportowano głowice?

Jak transportowano głowice?Newralgicznym momentem Obiektu 3001 był transport głowic. Ćwiczenia transportu można było przeprowadzić bez ubezpieczenia. Gdy zachodziła potrzeba wywozu głowic bojowych (wymiana na nowe, remont) potrzebna była osłona.

Historia obiektu 3001 w Podborsku

Historia obiektu 3001 w PodborskuGrzegorz Sanik, który w ubiegłym roku odwiedził nasze muzeum, zrealizował właśnie drugi reportaż, tym razem w całości poświęcony Muzeum Zimnej Wojny.

Jak Specnaz pilnował Podborska

„Mogliśmy zasypiać spokojnie w lesie pod Białogardem, wiedząc, że koledzy przyjdą nam z pomocą”- napisał na jednym z forów były żołnierz Obiektu Specjalnego 3001 Podborsko.

Czy uda się uruchomić suwnicę?

Czy uda się uruchomić suwnicę?W magazynie amunicji atomowej w Podborsku nr 17, czynna jest tylko jedna suwnica. Druga została rozkradziona. Czas się tym zająć.

Zimnowojenna rakieta w Podborsku

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku wzbogaciło się o przedział silnikowy rakiety 8 K14. Zabytek wraz z oprzyrządowaniem trafił do sali nr 3 magazynu amunicji atomowej.

Zima w Podborsku - zdjęcia

Dziś, 6 stycznia, odwiedziliśmy nasze obiekty w Podborsku. Jak pisaliśmy już wcześniej, mamy spore plany, jeśli idzie o rozwój Muzeum Zimnej Wojny.

Wołoszański i film o Podborsku

"Magazyn Śmierci" - tak magazyn amunicji atomowej określał Bogusław Wołoszański w swoim "Przewodniku Historycznym", który realizował w Podborsku  2014 roku.

Nasz Facebook

PARTNERZY ZLOTU ZIMNOWOJENNEGO