start
images/foto/tlo/podborsko1b.jpg

„Mogliśmy zasypiać spokojnie w lesie pod Białogardem, wiedząc, że koledzy przyjdą nam z pomocą”- napisał na jednym z forów były żołnierz Obiektu Specjalnego 3001 Podborsko.


83 Samodzielna Gwardyjska Brygada Desantowo-Szturmowa Białogard-Ussuryjsk została sformowana w miesiącach maj-listopad 1986 roku w Białogardzie na bazie 65 Samodzielnego Desantowo-Szturmowego Batalionu. Istnieje po dziś dzień, stacjonuje w Ussuryjsku (Daleki Wschód, Rosja), a jej żołnierze na emblematach umieszczają herb Białogardu.

Obecność jednostek Specnazu tak blisko szczególnych obiektów, jakim było Podborsko, jest nieprzypadkowa. Bezpośrednią ochronę Obiektu 3001 zapewniali żołnierze, którzy tam służyli -była to warta i patrole. Jest to niewystarczające. Jednym z zadań 83 Brygady było zabezpieczenie Magazynów w Podborsku przed rozpoznaniem, przy odparciu ataku i pomoc w nagłych wypadkach.

Obserwacja, jako jeden z elementów rozpoznania wojskowego, mogła być wykonywana przy pomocy agentów. Niejeden zbieracz runa leśnego był zaskoczony zatrzymaniem przez radzieckich żołnierzy. Podejrzani byli również pracownicy leśni, regularnie dyskretnie obserwowani. Najgroźniejsze byłoby rozpoznanie przez wyszkolonych żołnierzy, przygotowanych do przebywania w obcym terenie. To Specnaz patrolował las, szukając możliwych miejsc ich ukrycia i prób zakładania magazynów z żywnością, bronią i sprzętem, które mogłyby być użyte do ataku. Niejedną noc spędzili sami w ukryciu.

Szybkie wsparcie w przypadku ataku na Obiekt 3001 to kolejne zadanie 83 Brygady. Najprawdopodobniej była wyznaczana codziennie kompania alarmowa - żołnierze z bronią i amunicją, BTR-y, również uzbrojone i samochody. Daleko do Podborska nie było. Za nimi pozostałe wyznaczone siły. Potem, śmigłowce szturmowe, myśliwce z Bagicza i cała 6 Dywizja Zmotoryzowana.

Jak ktoś pamięta żołnierzy w charakterystycznych podkoszulkach w biało-niebieskie paski i niebieskich beretach, to byli oni. Głównym zadaniem bojowym 83 Brygady, na wypadek konfliktu zbrojnego, była blokada cieśnin Bałtyckich i atak na urządzenia rakietowe NATO na wyspie Bornholm.

Mieczysław Żuk
NASZE IMPREZY

 
 
III Zlot Zimnowojenny - lipiec 2017
 
 
 
II Zlot Zimnowojenny - lipiec 2016
 
 
 
Zlot pojazdów wojskowych - lipiec 2015
 
 

Piszą o nas

 • Wołoszański o magazynie śmierci

  Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego w jednym z odcinków niemal w całości prezentuje historię naszego obiektu. Wówczas, staliśmy się sławni na całą Polskę. Zobacz.

  Więcej…  
 • Kiedyś strzegł go Specnaz

  Portal Polska-zbrojna.pl opublikował swój tekst na temat naszego muzeum w związku z jego otwarciem i udostępnieniem turystom w wrześniu 2016 roku. Przeczytaj.

  Więcej…

III Zlot Zimnowojenny

 • Trzeci zlot w Podborsku?

  Trwają przygotowania do trzeciej edycji Zlotu Zimnowojennego. Przez pierwsze dwa lata bawiliśmy się razem z wami w Kołobrzegu. Wszystko wskazuje na to, że po raz trzeci spotkamy się w Podborsku.

  Więcej…

MUZEUM OTWARTE DO ZWIEDZANIA

Poza wyjątkami, o których piszemy, indywidualnie, Muzeum zwiedzać można w niedziele. W styczniu 2017 r., zwiedzać mogą wyłącznie grupy zorganizowane. Kontakt ws. zwiedzania: tel. 512 481 493 (dowiedz się więcej).

 

Historia
Kolobrzeg

 
 

Broń atomowa w Polsce

Oficjalnie, takie broni w Polsce nigdy nie było. Nieoficjalnie - też nie. Do tej pory, ta informacja nie jest powszechna i nikt o niej nie uczy w szkole.

Cała historia rozpoczęła się w 1966 roku, gdy uruchomiono "Zamierzenie 3000" - tajna operację, mającą na celu zbudowanie w Polsce tajnych magazynów amunicji atomowej. W jego ramach, powstał m.in. obiekt w Podborsku, któremu nadano kryptonim Poligon lub też 3001.
Koszt budowy kompleksu to ponad 68 mln ówczesnych złotych.

W dwóch magazynach przechowywano bomby i głowice atomowe dla wojsk radzieckich stacjonujących w Polsce, a potencjalnie, także dla wojsk polskich.
Polacy, przy ataku na kraje NATO, mieli utworzyć tzw. Front Polski.

 
 

Artykuły

O Specjalnej Grupie Taktycznej

Niedawno, do Muzeum trafiła stara tablica z planem okolic Podborska. Udało nam się ustalić, z czym wiążą się zachowane na niej napisy.

Jak transportowano głowice?

Jak transportowano głowice?Newralgicznym momentem Obiektu 3001 był transport głowic. Ćwiczenia transportu można było przeprowadzić bez ubezpieczenia. Gdy zachodziła potrzeba wywozu głowic bojowych (wymiana na nowe, remont) potrzebna była osłona.

Historia obiektu 3001 w Podborsku

Historia obiektu 3001 w PodborskuGrzegorz Sanik, który w ubiegłym roku odwiedził nasze muzeum, zrealizował właśnie drugi reportaż, tym razem w całości poświęcony Muzeum Zimnej Wojny.

Jak Specnaz pilnował Podborska

„Mogliśmy zasypiać spokojnie w lesie pod Białogardem, wiedząc, że koledzy przyjdą nam z pomocą”- napisał na jednym z forów były żołnierz Obiektu Specjalnego 3001 Podborsko.

Czy uda się uruchomić suwnicę?

Czy uda się uruchomić suwnicę?W magazynie amunicji atomowej w Podborsku nr 17, czynna jest tylko jedna suwnica. Druga została rozkradziona. Czas się tym zająć.

Zimnowojenna rakieta w Podborsku

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku wzbogaciło się o przedział silnikowy rakiety 8 K14. Zabytek wraz z oprzyrządowaniem trafił do sali nr 3 magazynu amunicji atomowej.

Zima w Podborsku - zdjęcia

Dziś, 6 stycznia, odwiedziliśmy nasze obiekty w Podborsku. Jak pisaliśmy już wcześniej, mamy spore plany, jeśli idzie o rozwój Muzeum Zimnej Wojny.

Wołoszański i film o Podborsku

"Magazyn Śmierci" - tak magazyn amunicji atomowej określał Bogusław Wołoszański w swoim "Przewodniku Historycznym", który realizował w Podborsku  2014 roku.

Nasz Facebook

PARTNERZY ZLOTU ZIMNOWOJENNEGO