Muzeum

Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 zostało otwarte 10 września 2016 roku. Od tego czasu, nasza wystawa oficjalnie prezentowana jest chętnym do zwiedzania.


W ramach zwiedzania magazynu amunicji atomowej w Podborsku, mamy niemal godzinną wycieczkę z przewodnikiem. Dowiemy się o historii "Zamierzenia 3000", budowy magazynów amunicji atomowej w Polsce i przekazaniu ich Rosjanom. Zobaczymy, jak funkcjonował taki magazyn i jego załoga, jak przechowywano głowice i bomby atomowe, a także jak wyglądał atomowy świat. Dowiemy się również wszystkiego o Podborsku i jego historii.

W ramach zwiedzania, zobaczymy sale magazynowe, salę podziału bojowego, zaplecze techniczne i socjalne. Do naszej dyspozycji jest sala z makietą Podborska, a także sala z wózkiem atomowym i makietą głowicy. Dla grup zorganizowanych mamy ogromną salę edukacyjną z wystawą posterową poświęconą historii Zimnej Wojny na świecie.

Wraz z upływem czasu, w Muzeum pojawiać będą się kolejne zabytki. Chcemy odtworzyć pomieszczenie dyżurnego ruchu, z którego kierowano magazynem, powiększyć zbiory związane z głowicami i rakietami, a także zbudować wystawę poświęconą obecność Północnej Grupy Wojsk w Polsce w okresie Zimnej Wojny.

Nasz Facebook

PARTNERZY ZLOTU ZIMNOWOJENNEGO