Podborsko

"Magazyn Śmierci" - tak magazyn amunicji atomowej określał Bogusław Wołoszański w swoim "Przewodniku Historycznym", który realizował w Podborsku  2014 roku.


Ekipa Telewizji Polskiej realizowała swój materiał od 7 do 9 września 2014 roku. Praca w szczerym lesie i w różnych warunkach atmosferycznych (las, bunkier), do łatwych nie należała. W dodatku, niektóre elementy wyposażenia szwankowały, stąd niezbędna była pomoc strażaków z Białogardu, aby wykonać zdjęcia z powietrza.

Bogusławowi Wołoszańskiemu na planie towarzyszyli pasjonaci i rekonstruktory, w tym ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojsk Polskich i Radzieckich Szczecinek, czy Tomasz Tamborski ze swoim pojazdem ciężarowym Ural 375D. Magazyn amunicji atomowej udostępniło Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Tajemnic z Koszalina.

Przewodnik Bogusława Wołoszańskiego składa się z dwóch części. Pierwsza, która tylko ociera się o tematykę Podborska, dotyczy roni atomowej w okresie zimnej wojny. Druga, opowiada o kompleksie atomowym wojsk radzieckich w Podborsku-Dobrowie, bowiem Wołszański wybrał tę drugą miejscowość, w której znajduje się zakład karny. Autor programu dokonał własnej interpretacji historii, czego odmówić mu nie można, natomiast nie ze wszystkimi twierdzeniami zawartymi w audycji można się zgodzić. Podstawowa to taka, że w magazynie nigdy nie przechowywano broni chemicznej. Nie ulega wątpliwości, że bunkier i jego instalacje nie były do tego przystosowane. Oczywiście, można dywagować nad tym, co Rosjanie w magazynie przechowywali, natomiast zachowana dokumentacja teczki "Wisła", znajdującej się w Instytucie Pamięci Narodowej, powyższego twierdzenia nie potwierdza. W 2014 roku wiedza na temat magazynu była jednak na innym poziomie, niż obecnie, gdy temat ten został spopularyzowany, a także, gdy rozpoczęliśmy badania związane z wyjaśnieniem wielu faktów.

Zaprezentowane zdjęcia wykonał w 2014 roku porucznik Zbigniew Sołtys, pracujący w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Koszalinie w miejscowości Dobrowo (zobacz oryginał).
Nasz Facebook

PARTNERZY ZLOTU ZIMNOWOJENNEGO