Podborsko

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku wzbogaciło się o przedział silnikowy rakiety 8 K14. Zabytek wraz z oprzyrządowaniem trafił do sali nr 3 magazynu amunicji atomowej.


Dzięki wsparciu wielu osób, możliwe jest docieranie do indywidualnych kolekcji i miejsc, w których mogą znajdować się ciekawe zabytki produkcji radzieckiej, znajdujące się na wyposażeniu zarówno armii radzieckiej, jak i Wojska Polskiego. Tym razem, udało się natrafić na rzadki zbiór związany z rakietami 8K14, znajdujący się w posiadaniu firmy PHU Waavia Jerzego Wawrzyniaka spod Poznania. Do Podborska udało się pozyskać przedział silnikowy rakiety dedykowanej do wyrzutni typu "Elbrus", Scud-B. Udało się również zdobyć oryginalny i sprawny żyroskop do tego typu rakiet. Dzięki panu Jerzemu, pozyskaliśmy także komputer, który służył do programowania tego, do czego rakieta była przeznaczona, a także grafitowy ster gazowy.

Wszystkie elementy trafiły do sali nr 3, w której znajduje się wózek lotniczy, przypisywany do lotniska Poznań-Krzesiny, a także kopia głowicy atomowej. Przedział silnikowy rakiety będzie kolejnym elementem, który będzie pokazywał, jak niebezpieczne były taktyczne rakiety operacyjne klasy ziemia-ziemia, napędzane paliwem ciekłym. To właśnie ten system, do którego elementy znajdowały się kompleksie atomowym w Podborsku, mógł zostać wykorzystany w ewentualnym konflikcie atomowym i wykorzystanym jako uwertura do III wojny światowej.

Zabytki, udało się przewieźć spod Poznania do Podborska, dzięki pomocy firmy Adama Molisa. W samym Podborsku, zaskoczyła nas śnieżyca. Rakieta została opuszczona za pomocą suwnicy, a następnie trafiła na miejsce ekspozycji. Zachęcamy do zapoznania się z jej działaniem - w muzeum można zajrzeć do jej wnętrza...

Fot. R. Dziemba, R. HoraninNasz Facebook

PARTNERZY ZLOTU ZIMNOWOJENNEGO