Podborsko

Czy uda się uruchomić suwnicę?W magazynie amunicji atomowej w Podborsku nr 17, czynna jest tylko jedna suwnica. Druga została rozkradziona. Czas się tym zająć.


Dzięki działaniom Fundacji Strażnicy Historii oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii i Tajemnic, udało się uruchomić suwnicę w drugiej części bunkra nr 17. Była ona wykorzystywana do podnoszenia głowic, a obecnie opuszczamy nią różne eksponaty. Jest jednak i druga suwnica, niestety ograbiona z różnych elementów zasilania. Powstała idea uruchomienia drugiej suwnicy, która znajduje się w pierwotnej części bunkra nr 17, nad schodami.

Zapadła decyzja, że dawcą oryginalnych części będzie, niestety, również ograbiony - bunkier nr 18. Znajduje się tam pulpit sterowniczy oraz przewód zasilający, choć i ta suwnica jest niesprawna. Tym tematem obiecał zająć się pan Sławoj Kigina.

Warto zauważyć, że obecne zainstalowanie pulpitu sterowniczego w bunkrze nr 17 nie jest oryginalne. Obsługujący go żołnierz nie widzi procesu wyładunku głowicy. Pulpit musiał być zainstalowany na górze, na barierce, dzięki czemu operator widział wszystkie fazy podnoszenia i wyładunku amunicji atomowej.

Czy uda się uruchomić suwnicę?
Czy uda się uruchomić suwnicę?
Czy uda się uruchomić suwnicę?
Czy uda się uruchomić suwnicę?
Czy uda się uruchomić suwnicę?

Nasz Facebook

PARTNERZY ZLOTU ZIMNOWOJENNEGO