Podborsko

Niedawno, do Muzeum trafiła stara tablica z planem okolic Podborska. Udało nam się ustalić, z czym wiążą się zachowane na niej napisy.


Trochę informacji o starannie sklejonym schemacie z bunkra (wykonanie: pan Irek). Tytuł :"Schemat dowodzenia, ochrony i obrony w miejscu rozproszenia (lub na stanowiskach bojowych). Schemat został wykonany przez dowódcę 1 СТГ. Co to takiego СТГ? Okazuje się, że to "Специальная Тактическая Группа" czyli Specjalna Grupa Taktyczna lub Specjalny Zespół Zadaniowy. Poprosiłem o wyjaśnienie u źródła. Okazuje się, że żołnierze w Podborsku często ćwiczyli wyjazd z jednostki, zajęcie stanowisk. Wyjeżdżała również koparka (spychacz), która wykonywała okopy dla samochodów. Po rozmieszczeniu i organizacji miejsca, następowały ćwiczenia rozładunku i załadunku głowic.

Co znajdujemy na schemacie?

1. Punkt dowodzenia Specjalną Grupą
2. Punkt kontroli dozymetrycznej.U nas w trójkącie jest x czyli  Х - радиационного
3. Radiostacja na samochodzie
4. Samochód z przyczepą
5. Okop dla samochodu
6 .Ziemianka

Punkt dowodzenia
1. Punkt dowodzenia w ziemiance, wyposażony w łącznicę polową P-193, widać rozchodzące się kabelki do dowództwa wyższego szczebla, do samochodu z przyczepą, do ostatniej ziemianki po prawej stronie i do sąsiada po prawej stronie.
2. Punkt kontroli dozymetrycznej (stopnia napromieniowania).
3. Radiostacja na samochodzie.
4. Ziemianki.
5. Posterunek wartowniczy nr 1 pieszy, dookoła sztabu.

Pozostałe rzeczy na schemacie są ogólnie znane: rubieże obronne z sektorami itd. Poniżej, zdjęcia z prowadzenia tych ćwiczeń.

Warto podkreślić, że sama tablica znajdowała się w zbiorze śmieci, zniszczona i wybrakowana. Przez przypadek nie trafiła do śmieci. Przeprowadzenie inwentaryzacji wszystkich przedmiotów znajdujących się w bunkrze, pozwoliło odnaleźć jej części, a następnie ułożyć całość. W bunkrze zachowała się jeszcze jedna tablica, ale jest mocno wybrakowana. Postaramy się i ją udostępnić w przyszłości.

Mieczysław Żuk
Współpraca: Robert Dziemba


Nasz Facebook

PARTNERZY ZLOTU ZIMNOWOJENNEGO